חיפוש
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הידרותרפיה לטיפול בתסמונת ברך הרץ

תסמונת ברך הרץ מופיע בקרב ספורטאים, חובבי ריצה אך גם אחרים. בהשפעות של התסמונת ניתן לטפל בדרכים שונות, כגוןהידרותרפיה לטיפול בתסמונת ברך הרץ הקפדה על חימום ומתיחות, שימוש במדרסים וגם – הידרותרפיה. בשורות הבאות נסקור כיצד הידרותרפיה יכולה להועיל לסובלים מהתסמונת.

מהי תסמונת ברך הרץ? ומהן השפעותיה?

ריצה היא אחת מצורות הפעילות הגופנית הנפוצות ביותר. ככלל, זו פעילות שיכולה להיות בריאה וטובה לשיפור לחץ הדם, לחיזוק הלב, שיפור חילוף החומרים ועוד. יחד עם זאת, אי הקפדה על אימון מיטבי, שימוש בנעלים לא מתאימות או סיבות אחרות עלולים לגרום לתסמונת ברך לא סימפטית במיוחד. כדאי לציין שההשפעות השליליות על הברכיים יכולות לנבוע גם מפעילות גופנית מגוונת ומסוגים אחרים, כגון משחקי כדור, הליכה מרובה, כתוצאה מהשמנת יתר ועוד.

השפעות התסמונת, שעלולה להופיע בצורה הדרגתית או פתאומית, הן:

  • כאבים באזור הברך, עם דגש על פיקת הברך או אזורים סמוכים.
  • התגברות עוצמת הכאב בזמן פעילות, לא דווקא מאומצת.
  • נפיחות ותחושה של חום באזור הברך.
  • קליקים בברך, תחושה שהיא "נתפסת" או נקועה בזמן או לאחר פעילות.
  • לעיתים הכאב יתגבר בזמן מעבר מישיבה לעמידה, שימוש במדרגות וכמובן בפעילות מאומצת אחרת.

הידרותרפיה היא הסביבה האידיאלית לטיפול בכאבי ברכיים

הסובלים מתסמונת ברך הרץ עלולים בשל הכאב להימנע מפעילות. להימנעות זאת יש השפעה הפוכה מהצפוי. הפעלה של הברך ושל המרפקים בכלל מסייעת בפינוי דלקות, שיפור תנועתיות, חיזוק שרירים תומכים. הידרותרפיה מעניקה סביבה מושלמת לטיפול בכאבי ברכיים, בין היתר מכיוון שפעילות במים מפחיתה את השפעת משקל הגוף.

המים התומכים בגוף המטופל או המטופלת מפחיתים את העומס על הברך ומאפשרים לבצע פעילות ללא כאב ועם תחושת ביטחון טובה. עם התקדמות הטיפול, מרגישים כי תחושת הכאב הולכת ויורדת אך גם השפעות נוספות צפויות להועיל. לדוגמא, שיפור בטווח התנועה וחוזק רצועות ושרירים. מדובר באימון נתמך, שבו אפשר לבצע תרגול של מגוון תרגילי יציבה משקמים, הכל בהתאם לסימפטומים ולטיב הכאב. חשוב להוסיף כי אימון מסוג זה מתאים לפציעות ספורט וכן לאנשים הסובלים ממשקל יתר, לאנשים בכל גיל, לאחר ניתוח וכן לבני גיל הזהב.

שיפור יציבות, איזון ושיווי המשקל

מחקרים שנעשו בקרב אנשים הסובלים מכאבי ברכיים המלווים עם דלקת ומצבים ניווניים מגלים כי אימונים ופיזיותרפיה ששמים דגש על שיווי המשקל מביאים תועלת חשובה. כלומר, אימונים ממוקדים בשיטת ההידרותרפיה נמצאו טובים יותר ביחס לפיזיותרפיה בלבד, אפילו בקרב אנשים הסובלים משחיקה ממשית ומשמעותית בברכיים.

פעילות שיקומית החפה מתופעות לוואי

מחקרים שנעשו בשנים האחרונות ברחבי העולם מגלים כי טיפולי הידרותרפיה נמצאו יעילים יותר ביחס לאימונים מבוקרים אחרים למטרות שיקומיות. נמצא כי משתתפי המחקרים שבדקו את הנושא מדווחים על תחושה אישית של שיפור ניכר. רמת הכאב יורדת, תחושת הנוקשות בברך משתפרת ומדובר בפעילות שיקומית ללא שום תופעות לוואי.

עד כמה תסמונת ברך הרץ רווחת? ואיך  מתמודדים עימה?

על ידי אימון נכון וטוב יותר ובשילוב הידרותרפיה בשלבים מוקדמים, ניתן לחזור לפעילות בצורה טובה. כדאי להדגיש כי תסמונת ברך הרץ נחשבת לבעיה יחסית נפוצה. מעריכים כי בין רבע לשליש מבין הרצים ורוכבי האופנים סובלים בשלב כזה או אחר מכאבים טורדניים מסוג זה. מלבד תרגילי שיקום והידרותרפיה, אין להפריז במאמץ על הברך. יש להיזהר בביצוע כפיפות ברכיים מרובות מדי, אימוץ הברך בריצה בשיפועים ואי מתן מנוחה מספקת בין אימונים. שיפור הגמישות, חיזוק שרירים התומכים בפיקת הברך והיעזרות במאמנים לשיפור טכניקת האימון יכולים להחזיר אתכם למסלול.

מקורות ולקריאה נוספת:
https://www.physio-pedia.com/Hydrotherapy_in_ACL_rehabilitation
https://www.archivesofrheumatology.org/full-text/741
https://www.researchgate.net/publication/26794920_Hydrotherapy_after_total_knee_arthroplasty_A_follow-up_study

אולי יעניין אותך גם:

אקווה ג'וגינג - מה זה? ולמי זה מתאים?

ריצת שטח - מסלולים ומידע

השאירו פרטים וניצור קשר בהקדם:

לפני שאתם מחפשים פתרונות אחרים
ו\או שומו שמיים הולכים לניתוח
צרו קשר ונמליץ לכם
על הטיפול הכי נכון לכם

קישורים מהירים:

מרכזי הידרותרפיה נוספים:

לפני שאתם מחפשים פתרונות אחרים
ו\או שומו שמיים הולכים לניתוח
צרו קשר ונמליץ לכם על הטיפול הכי נכון לכם