Search
Search
Search
Close this search box.

טיפול באוטיזם באמצעות הידרותרפיה

הידרותרפיה, כאשר היא משולבת טיפול פיזי ותעסוקתי, מהווה שיטת טיפול מומלצת לשיפור יכולותיהם התפקודיות של אנשים הלוקים באוטיזם.

תפקיד הטיפול הוא להרגיע את המטופל, לשפר אצלו את זרימת הדם, להחזיר את הניידות לאבריו, לחזק את שריריו וללמד אותו מחדש לנוע תוך תיאום תפקוד הגוף והנפש.

תפקוד ההידרותרפיה כפיזיותרפיה לאוטיזם

הטיפול באוטיזם באמצעות הידרותרפיה, עוזר לפתח את תגובות האיברים, ומספק הקלה לאוטיסטים. אחרי הטיפול, הופכת התקשורת איתם לקלה יותר, התנועות המעוותות המאפיינות אותם פוחתות, הם משתמשים בידיהם בצורה טובה יותר, גם הרגלי האכילה שלהם משתפרים, ובאופן כללי מסתמן שיפור משמעותי באיכות חייהם.

ילדים אוטיסטים עשויים להגיב בתחילה בחרדה לטיפול בהידרותרפיה אך בזכות השפעותיה המרגיעות, נרגע גם הבכי שלהם ותנועותיהם העצבניות פוחתות.

יעילות ההידרותרפיה כטיפול לאוטיזם

מטפלים באוטיזם שבוחרים בהידרותרפיה כשיטת טיפול נוספת, עומדים עד מהרה על יתרונותיה הגדולים של השיטה, אך יחד עם זאת, עליהם לתכנן נכון את הטיפול על מנת להשיג את התוצאות החיוניות.

ההידרותרפיה מהווה סוג של שבירת שגרה עבור האוטיסטים, שנדרשים להפעיל את חוש הראיה, המישוש והשמיעה שלהם, בתוך סביבת גירויים חדשה ואטרקטיבית. על מנת להפיק את מלוא פוטנציאל הטיפול, מומלץ להקפיד על סדרת טיפולים קבועה.

תכנית הטיפול ההידרותרפי באוטיזם נמשכת מספר שבועות ומתקיימת בתוך בריכה טיפולית. הטיפול מתמקד בפעילות טיפולית של משחק המבוססת על שיפור התנועה, שיפור המודעות לגוף, הקניית שיווי משקל מאוזן, שילוב ושימוש נכון בחושים, כישורי ניידות, והכי חשוב – הנאה.

גורמים בהם יש להתחשב בטיפול הידרותרפי לאוטיסטים

הבריכה ההידרותרפית מהווה אתגר משמעותי לילדים אוטיסטים. התגובה לפקודות מילוליות, בד בבד עם הטבע שלהם להיות מוסחי דעת, מציב אתגרים גדולים אפילו יותר למטפליהם, לכן חיוני לשמור על פיקוח אינטנסיבי במשך כל זמן הטיפול על המטופלים.

גורם נוסף שיש לקחת בחשבון בעת מתן טיפול הידרותרפי לאוטיסטים, הוא שיעור ההתקפים הגבוה הנפוץ שלהם. בנוסף, חייב המטפל לדעת להעריך את טמפרטורת המים ולהיות מודע לדעתו המוסחת של האוטיסט בסביבה המימית.

מכיוון שאוטיסטים רגישים מאוד למגע ותחושות, צריכה טמפרטורת המים להיות חמימה ונוחה, או שהמטופל לא יגיב בחיוב לטיפול. גם תאורת הבריכה ההידרותרפית והשקט הסביבתי שלה, צריכים להילקח בחשבון. אוטיסטים רגישים מאוד לאור, במיוחד לאורות ניאון בוהקים, ורעש גורם להם לתגובות גופניות חזקות.

ההוראות הניתנות לאוטיסט בעת הטיפול ההידרותרפי צריכות להיות מתוכננות בקפידה ולהתבסס על צרכיו הספציפיים, אשר זוהו טרם התחלת הטיפול בצורת הערכה מקיפה, שיטתית ומבוקרת, על מנת להכין מערכי שיעור מימיים מוקפדים.

התנהלות הטיפול ההידרותרפי לאוטיסטים

הכניסה לבריכה ההידרותרפית תהיה תמיד מאזור קבוע, מוכר וידוע לאוטיסט, דרך סולם הנמצא במים או מדרגות הכניסה. לאחר מכן, מתייחסים אל הילד בשמו, משחקים איתו במים תוך הפעלת כל הגפיים, שרים שירים, ובאופן כללי משתוללים.

עד כמה שהדבר אפשרי, מנהלים עם האוטיסט שיחה המורכבת משאלות קצרות דוגמת: "מי הביא אותך לפה?", "מאיפה באת?", "יש לך כובע חדש, מי קנה לך אותו?", וכדומה. יש להקפיד על התנהלות דומה בכל מהלך השיעורים, ולהקפיד על יצירת קשר תנועה ועין בין המטפל למטופל.

במהלך העבודה עם האוטיסט, צריך המטפל להיות קשוב אליו לחלוטין, להבין את העדפותיו, ולהתייחס לחלקי גופו בשם. בנוסף, מגביר המטפל את מודעות המטופל לתכנון התנועה שלו, מרחיב את גבולות התנועות בהדרגה, עובד על רצף של זיכרון, ומשתמש כל הזמן בהבנת ה"חוקים".

ניתן להתמיד בשיטת הטיפול ההידרותרפי במשך מספר שיעורים, ולתעד את ההתקדמות. יש להתמקד על כל התקדמות או חוסר התקדמות, קטנה כגדולה ולתת עליהם את הדעת. מומלץ שלא לבלבל את האוטיסט עם שינויים תדירים במהלך הטיפול אליו הורגל.

ככל שמתקדם הטיפול ההידרותרפי, הוא מוביל להצלחה והתרגשות של האוטיסט, ובהתאמה, מתגברת אצלו המוטיבציה. לא יחלוף זמן רב לפני שישוקם בטחונו העצמי והוא יוכל לתפקד במים בכוחות עצמו.

השאירו פרטים וניצור קשר בהקדם:

לפני שאתם מחפשים פתרונות אחרים
ו\או שומו שמיים הולכים לניתוח
צרו קשר ונמליץ לכם
על הטיפול הכי נכון לכם

קישורים מהירים:

מרכזי הידרותרפיה נוספים:

לפני שאתם מחפשים פתרונות אחרים
ו\או שומו שמיים הולכים לניתוח
צרו קשר ונמליץ לכם על הטיפול הכי נכון לכם