חיפוש
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הידרותרפיה לתינוקות

הורים לתינוקות מודעים לצורך בהתפתחות תקינה על גבי רצף השלבים השונים אשר תינוקם עובר. כל איחור התפתחותי של התינוק מלווה בדאגת ההורים לגבי העתיד הצפוי.

בדרך כלל התינוק יישלח לפיזיותרפיסט אשר ינחה את ההורים לתרגילים מסוימים. אולם ניצול מאפייני המים בשילוב תרגילי הפיזיותרפיה יכולים להוות פתרון מוצלח יותר. הידרותרפיה לתינוקות עוסקת בתחום זה.

הידרותרפיה לתינוקות יכולה להיעשות באופן אינדיבידואלי או בקבוצות קטנות הכוללות תינוקות בעלי אותו שלב התפתחותי. כל תינוק יקבל את היחס האישי לו הוא זקוק, על פי חומרת ודחיפות הבעיה.

הידרותרפיה לתינוקות תנסה לבנות את ביטחונו העצמי של התינוק בגופו ובמעשיו, על מנת להניב תוצאות מספקות הן לטווח הקצר והן לטווח הארוך. פעוט אשר אינו הולך למשל, גם בגיל שנתיים, לא יצליח לחבור אל בני גילו כשווה בין שווים.

הידרותרפיה לתינוקות - איך נעשה הטיפול?

הידרותרפיה לתינוקות, בדומה לזה של מבוגרים נעשית בבריכה טיפולית, עם מים חמימים ועזרים טיפוליים ושיקומיים שונים.

ההידרותרפיה עושה שימוש במאפייני המים כמקדמי תנועה קלה, בעלי כוח תנגודת וחווייתיים עבור התינוק והוריו. הטיפול יתמקד בחיזוק השרירים, מנח הראש, שיפור שיווי המשקל ועידוד סימטריה גופנית.

התרגילים יתאימו למצבו הספציפי של התינוק תוך דגש על הפן הרגשי. הטיפול מלווה את ההורים בכל מעשיהם עם התינוק ומציג להם תרגילים רבים בהם הם יכולים להשתמש.

הידרותרפיה לתינוקות, בשונה מחוגים אחרים של שחיית תינוקות למשל, תדגיש את הפן הטיפולי. הידרותרפיה מכוונת לילדים בעלי איחור התפתחותי מסוים, בעלי טונוס שרירים גבוה או נמוך, בעיות נשימה שונות, טורטיקוליס וכו'.

אם תתגלה בעיה מסוימת, אפשר יהיה לקבל הפנייה מקופת החולים המבטחת. על פי משרד הבריאות תינוק אשר אינו זוחל עד גיל שנה, או אינו מתהפך לשני הצדדים בגיל שמונה חודשים זכאי לטיפול בעלות מסוימת.

התחלת הטיפול ההידרותרפי

הידרותרפיה לתינוקות יכולה להתחיל בגיל חודשיים עקב טונוס שרירים גבוה או נמוך, טורטיקוליס או בעיות התפתחות אחרות המצריכות טיפול.

על פי מספר מאמרים, ישנה חשיבות גדולה מאד לתחילת הטיפול באיחור התפתחותי מוקדם ככל האפשר. סיכוייו של תינוק מאוחר התפתחות לפתח הפרעת קשב או בעיית התפתחות מאוחרת הם גדולים. ולכן, ילדים אלה, מסתבר, יזדקקו לפעילות גופנית בבגרותם ולעזרה כלשהי.

מעבר לכך, חשוב מאד לעזור לתינוק למצות את מלוא הפוטנציאל הטמון בו בכל שלב התפתחותי. סביר להניח כי כל הילדים ילכו בסופו של דבר, בהנחה כי אין להם שום מגבלה רפואית קיצונית.

אולם רצוי כי התינוק יחווה את כל צעדי ההתפתחות בזמנם על מנת לשפר את איכות התנועה, הביטחון העצמי בגופו והפקת התועלת המרבית מהשלב עצמו. למשל התנסות בזחילת גחון יכולה לתרום לחיזוק חגורת הכתפיים ובשלב מאוחר יותר תשפיע על איכות הכתיבה והחזקת העיפרון.

יתרונות הטיפול בהידרותרפיה לתינוקות

מגוון התרגילים אשר מוצעים במהלך הפעילות בהידרותרפיה, נעשים בבריכה הטיפולית המוגנת, יכולים להיעשות גם מחוצה לה.

ההורים מבינים, באמצעות הטיפול, על חשיבות חיזוק השרירים של התינוקות ושליחתם באופן עצמאי לפעילות אשר מותאמת לשלב בו הם נמצאים, למשל שכיבה על הבטן והגעה לצעצוע הנמצא רחוק מהם.

זמן האיכות עם ההורים בשילוב תכונותיהם המרגיעות והמהנות של המים נותנות יתרון גדול להידרותרפיה לתינוקות.

כוח ההתנגדות של המים מאפשר הפעלה של מגוון שרירים אשר יעזרו לתינוק לעלות לשלב מתקדם יותר בדרך התפתחותו. כמו כן, המים אשר מהווים מקום נוסף לתינוק להתנסות בו, משפרים את מסוגלותו לקראת העתיד וכישוריו הסנסומוטוריים.

בדקו מטפלים נוספים באינדקס מטפלים לתינוקות

ראו גם:

הידרותרפיה לנפגעי נפש

השאירו פרטים וניצור קשר בהקדם:

לפני שאתם מחפשים פתרונות אחרים
ו\או שומו שמיים הולכים לניתוח
צרו קשר ונמליץ לכם
על הטיפול הכי נכון לכם

קישורים מהירים:

מרכזי הידרותרפיה נוספים:

לפני שאתם מחפשים פתרונות אחרים
ו\או שומו שמיים הולכים לניתוח
צרו קשר ונמליץ לכם על הטיפול הכי נכון לכם