חיפוש
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הידרותרפיה לטיפול בחרדה ממים

חרדה ממים נקראת גם אקוופוביה, היא קיימת גם בקרב ילדים וגם בקרב מבוגרים ובאה לידי ביטוי בהימנעות מכניסה לים, לבריכההידרותרפיה לטיפול בחרדה ממים ולמעשה הימנעות ממים באופן כללי ורק המחשבה על כניסה למים מעוררת תגובה קשה. חרדה ממים עלולה לפגועה באדם הסובל ממנה שכן היא גורמת לו להימנע מפעילויות כיפיות ומהנות כמו ים, בריכה, מסלולי מים ועוד.

מהם הגורמים לאקוופוביה?

נושא של פחדים וחרדות הינו נושא מורכב ולא פשוט כאשר לעיתים אנו יכולים להבין מה המקור של החרדה והפחד ולעיתים לא. למשל ילד אשר עבר טביעה באמבטיה, בבריכה או בים פעמים רבות עלול לפתח חרדה ממים. זה יכול להיות במצב של טביעה או במצב שאפילו מעט מים נכנסו לדרכי הנשימה ועלתה לרגע תחושה של מחנק ואז כל פעם שיש מים בסביבתו עולה החשש הטבעי שזה יקרה שוב.

מעבר למצב בו התקיים אירוע טראומתי אשר יכול להסביר מדוע אדם פתח חרדה ממים יש מצבים בהם תינוק חווה טראומות מסוימות בגילאים צעירים אשר באות לידי ביטוי בשלבים בוגרים יותר בחייו, לא תמיד אפשר לדעת מה היה בדיוק, מה גרם לזה אך החשש והחרדה ממים הם גדולים מאוד.

מהם תסמיני חרדה ממים?

חרדה ממים יכולה לבוא לידי ביטוי בכל מיני אופנים ודרכים, יש תסמיני חרדה כללים כמו דופק מואץ, תחושות של בחילה ומחנק, סחרחורת, רעידות בלתי נשלטות והזעה מוגברת – אלו תסמינים של התקפי חרדה בין אם חרדה ממים ובין אם חרדה מחרקים. תסמינים של התקף חרדה יכולים להיות דומים אך מה שמפעיל אותם הוא שונה למשל אדם עם חרדות ממים יחווה התקף חרדה רק מעצם המחשבה על מים ואם הוא יחשוב על כך שהוא צריך להיכנס אליהם או להיות בסביבתם החרדה תהיה קיצונית עוד יותר, מה שיוביל לתסמינים קשים ורבים יותר. תסמין נוסף שיכול ללוות אדם הסובל מחרדה ממים זה הימנעות משהיה במקומות בהם יש מים כמו ים, בריכה, שמורות טבע עם מים וכדומה, האדם נמנע משהות בקרב המקור שגורם לו חרדה.

כיצד מטפלים בחרדה ממים?

קיימות שיטות וגישות שונות לטיפול בנושא של חרדה ממים, פסיכותרפיה קוגניטיבית-התנהגותית הנקראת גם CBT למשל או גישה המדברת על חשיפה מדורגת לגורם המעורר את החרדה, זה יכול להיות על ידי שיעורי שחיה או דרך טיפול במים. חשוב לדעת שכל אחת מדרכי הטיפול היא תהליך שצריך להיות מותאם למצב האינדיבידואלי של כל אחד ואי אפשר להאיץ באנשים.

כאשר מדברים על טיפול הידרותרפיה, חשוב למצוא מטפל אשר מכיר את נושא הפחדים והחרדות ובעל ניסיון בעבודה עם אנשים אשר סובלים מאקוופוביה, מטפל אשר יהיה קשוב לקצב של האדם ויעזור לו להתמודד עם החרדה תוך כדי מתן תחושת בטחון ועידוד לאורך כל הדרך. חשוב לוודא שהמטפל עבר הכשרה מתאימה, שהוא בעל סבלנות ורגישות למטופלים ולמצבם האישי ולמקום בו הם נמצאים.

תהליך טיפול הידרותרפיה זה תהליך של להתיידד מחדש עם המים, לפתח מחדש את האמון של האדם בעצמו וביכולת ההתמודדות שלו ולשחרר את החרדה תוך כדי צבירת בטחון עצמי. השלבים כוללים חשיפה מדורגת למים למשל רק הכנסה של כפות הרגליים למים לצורך תהליך של התרגלות מחדש של הגוף למגע המים, זה יכול להמשיך עם מגע של מעט מים בפנים ולאחר מכן כניסה איטית של הגוף לעומקים שונים עד שמגיעים למצב של הכנסת הראש למים תוך כדי הוצאת אויר.

אולי יעניין אותך גם:

טכניקות טיפול שונות של הידרותרפיה

השאירו פרטים וניצור קשר בהקדם:

לפני שאתם מחפשים פתרונות אחרים
ו\או שומו שמיים הולכים לניתוח
צרו קשר ונמליץ לכם
על הטיפול הכי נכון לכם

קישורים מהירים:

מרכזי הידרותרפיה נוספים:

לפני שאתם מחפשים פתרונות אחרים
ו\או שומו שמיים הולכים לניתוח
צרו קשר ונמליץ לכם על הטיפול הכי נכון לכם