Search
Search
Search
Close this search box.

טיפול הידרותרפי לקטועי איברים

טיפול הידרותרפיה נחשב לחלק החשוב ביותר של מערך תכנית השיקום וההחלמה לאנשים קטועי איברים. בריכה חמה מציעה הקלה מרגיעה מכאבים ומכאובים, כמו גם תחושת איזון מוגברת. הטיפול מציע הזדמנות לממש תנועה באופן חופשי ללא הנטל של גפיים תותבים, ומועיל אף מבחינת מגעים חברתיים משמעותיים.

פיזיותרפיסטים משתמשים בהידרותרפיה בתכניות הטיפול שלהם והתוצאות הן מדהימות עבור מגוון רחב של אנשים בעלי מוגבלויות, במיוחד קטועי גפיים. השבת תחושת התנועה היא רגע מכונן בתהליך ההתאוששות. כאשר קטוע רגל מחליק לראשונה למים לאחר קטיעה בשלב השיקום, הוא חווה את המים באופן חדש ומספק לחלוטין.

אופן הטיפול בהידרותרפיה

המטפל מעודד את המטופל לקחת חלק פעיל בקביעת הפתרונות לבעיות התנועה שלו, כך שהוא עדיין יכול ליהנות מיתרונות הפעילות הימית, תוך שהוא משפר את יכולת התנועה והתפקוד שלו. המטופל לומד שנוחות המים היא המפתח ליכולת ליהנות מתנועה למרות מגבלותיו.

מטפלי הידרותרפיה מסבירים כי כאשר אדם אינו חש בנוח וסובל מעצבנות, גופו מתהדק יותר, ולכן קשה לו לצוף ולהסתגל לתנועות העדיות של המים סביבו.

ההדרכה המעשית של המטפל מנחה את המטופל להירגע בפועל, להניח את הראש במים, לצלול תוך כדי נשיפה על האף והישענות על קיר הבריכה, תוך שהוא מרגיש מוגן ובטוח.

הידרותרפיה מבוצעת באמצעות כלים ושיטות רבות הזמינות לטיפול בקטועי גפיים. ניתן לבצע פעילויות שאינן נושאות משקל מלא במים עמוקים, בסיוע ציוד מתאים, והמטפלים מסייעים למטופלים לשחות עם חגורות ציפה. תמיד יש לנקוט באמצעי זהירות ובטיחות, החלקה ונפילות עלולות להתרחש בקלות כאשר אנשים מקפצים על רגל אחת, אך המטופל חש בדרך כלל בנוח במים, ומבצע את הפעילות בליווי צמוד של המטפל.

יתרונות הידרותרפיה לקטועי איברים

היתרונות הרבים של הטיפול כוללים, בנוסף לרווחה הנפשית, גם יתרונות פיסיים ובריאותיים משמעותיים:

מערכת דם - לאחר שפצעי המטופל הגלידו, ולפני ההרגל לתותבת, קטועי גפיים עדיין יכולים ליהנות מאימוני כושר לב וכלי דם אינטסיביים עם טיפול הידרותרפי.

מערכת ריאות - הלחץ ההידרוסטטי של המים מסייע בשיפור תפקוד מערכת הנשימה ללא לחץ הגוף. המים מאפשרים למטופל להיות אנכי מבלי לשאת את משקל הקפיים, ותרגול זה חשוב לשיפור התפקוד הריאתי.

מערכת שלד ושרירים - הגברת כוח המטופל לפני שהוא מתרגל לשימוש בתותבת, מסייעת לו להתרגל לפעילות נושאת משקל על הקרקע. פעילויות הדרכה מוקדמת בבריכה מתורגלות לפני פעילות הליכה על היבשה.

המטופלים מתרגלים מגוון תנועה גדול יותר במפרקי הברך והירך, לאחר הנוקשות הנובעת מתקופות ממושכות של ישיבה על כיסא גלגלים.

מערכת העצבים המרכזית וההיקפית - מים חמים מרגיעים את הגוף, ומאפשרים למטופלים להפחית את ההתמקדות בגורמי הלחץ של חיי היומיום. קטועי גפיים חווים כאב משמעותי, והטיפול המימי נסבל בדרך כלל טוב יותר בהשווא לטיפולי תנועה ואיזון אחרים. המים החמים מפחיתים את תפיסת הכאב, ומאפשרים למטופל לבצע יותר תרגילים במים, עם פחות כאב.

יתרונות נפשיים - השהייה במים מובילה לשינוי ושיפור במצב הרוח. יכולת המטופל לנוע בחופשיות במים ולהשתתף באותן פעילויות זהות למטופלים אחרים, מאפשרת לו תחושת נורמליות. ההיבט החברתי של השהייה בבריכה משפר אף הוא את מצב הרוח.

לאחר תקופת טיפול הידרותרפי, ותרגול פעילות גופנית המכוונת לשיפור הלב וכלי הדם, למשל, המטופל יכול לחוות ירידה במשקל נשיאת הגוף בקלות רבה יותר. הטיפול מגביר את כוחו ומוביל לשיפור בשיווי המשקל וההליכה.

הידרותרפיה לקטועי איברים מובילה אף להנאה מספורט אדפטיבי במים, כשהצלילה, למשל, מובילה את המטופל לחוות פעילויות חדשות שאחרת לא היה מעז לנסותן, גם עם בני המשפחה והחברים או משתתפים אחרים. תרגול זה במהלך הטיפול מאפשר למטופל להחלים ביעילות ובמהירות רבה יותר.

השאירו פרטים וניצור קשר בהקדם:

לפני שאתם מחפשים פתרונות אחרים
ו\או שומו שמיים הולכים לניתוח
צרו קשר ונמליץ לכם
על הטיפול הכי נכון לכם

קישורים מהירים:

מרכזי הידרותרפיה נוספים:

לפני שאתם מחפשים פתרונות אחרים
ו\או שומו שמיים הולכים לניתוח
צרו קשר ונמליץ לכם על הטיפול הכי נכון לכם