חיפוש
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

שחיית תינוקות - טיפולי הידרותרפיה במים

מים, ובמיוחד מים חמים, נמצאים בשימוש למטרות טיפוליות עוד משחר הציביליזציה. במצרים העתיקה נהגו לטבול במים חמים בניחוח שמנים ופרחים. הרומאים בנו מקדשים ומרחצאות ליד מעיינות טבעיים. היפוקרטס יעץ למטופליו לטבול במי מעיין לטיפול במחלות. לסין, יפן ואפילו הודו יש היסטוריה של שימוש במים או מעיינות טבעיים לטיפול במחלות רבות וקבלת השפעות רפואיות מצוינות.

מהי הידרותרפיה?

זהו שימוש במים לטיפול במחלה או נכות. התאוריה מאחורי שיטת טיפול זו מבוססת על העובדה לפיה הגוף מגיב לגירוי באמצעות מים חמים וקרים, ליישום המורחב של חום ולחץ המופעל על ידי המים והתחושה הנלווית.

לחץ המים מורגש על העור ושולח אותות עמוקים יותר לתוך הגוף דרך מערכת העצבים, ובכך מסייע לעורר את המערכת החיסונית, משפיע על ייצור הורמוני לחץ, ממריץ את מערכת העיכול, משפר ומעודד זרימת דם, ומפחית את הרגישות לכאב.

חום מרגיע את הגוף, משחרר שרירים מכווצים ומקל על מפרקים נוקשים. קור ממריץ את האיברים. כשאדם חש מתוח ולחוץ, מקלחת או אמבטיה חמה מרגיעה אותו. כאשר הגוף מכוסה במים באמבטיה או בבריכה, אדם חווה ירידה במשקל הגוף, והקלה מההשפעה הקבועה של כוח המשיכה.

טיפול הידרותרפיה מורכב מתרגילי מתיחה, הרפייה עדינה, תרגילים לחיזוק הגוף, ותרגילי תנועה בתוך המים.

אופן הטיפול בהידרותרפיה לתינוקות

רחצה נחשבת תמיד לבילוי חביב, במיוחד לתינוקות וילדים, אם לשפוט על פי המוני הנופשים באתרי נופש על חוף הים בחודשי הקיץ.

הידרותרפיה משלבת רחצה עם טיפול ומשפיעה באופן חיובי ביותר על תינוקות. הטיפול מבוצע באופן של אחד על אחד וניתן על ידי מטפלים מוסמכים ומומחים בהידרותרפיה.

המטפל בונה את תכנית הטיפול באופן ייחודי ואישי המתאימה לתינוק, על פי המידע המתקבל מההורים, כדי לענות על הצרכים המוגדרים. בסוף כל טיפול מסכם המטפל את תוצאות המפגש בדוח אישי המתויק באופן חסוי.

הוא מקפיד על קשר רצוף עם ההורים, קלינאי תקשורת, רופא התפתחותי ורופא ילדים, על מנת לשתף את תוצאות הטיפול ולקבוע את המשך התכנית או לשנותה על פי התקדמות התינוק.

מצבים רפואיים המטופלים בהידרותרפיה

תינוקות מטופלים בשיטה זו לטיפול במגוון נרחב של תנאים נפשיים וגופניים הכוללים בין היתר בעיות טווח תנועת שרירים, שאינם מפותחים מספיק, או המפותחים יתר על המידה; בעיות עיכובים התפתחותיים כגון כישורי זחילה, נשיאת ראש, עמידה, ישיבה והליכה; הפרעות נשימה כגון אסטמה; חולשה בחגורת הכתפיים; ועיכובים הקשורים למטוריקה עדינה וגסה, כמו גם שיפור יכולת קשר יד ועין.

הטמפרטורה החמה של המים בבריכת הידרותרפיה מסייעת בהפחתת כאב ומקדמת הרפייה. כשהתינוק סובל מירידה בטווח התנועה, כוח המשיכה המופחת בבריכה מחוממת משפר את מגוון התנועה שלו. כשלתינוק פחות כוח השרירים, ההתנגדות העדינה של המים מסייעת לתנועה ומגבירה את כוח השריר.

המים החמים מעודדים את הירגעות השרירים ומקלים על כל הכאבים וחוסר הנוחות במפרקים והופכים אותם קלים יותר למימוש. באמצעות התרגילים הכוללים תנועת ידיים ורגליים כנגד המים, תינוקות משפרים את כוח שריריהם.

כשהבעיה היא ירידה בכושר הלב וכלי דם, ניתן לבצע תרגילי הידרותרפיה מאומצים יותר, אשר אינם אפשריים בשיטות פיזיותרפיה אחרות. הטיפול מגביר גם את המגע החברתי, בונה את הביטחון, מספק הזדמנויות לתרגילים גופניים ומשפר את הניידות. כל אלו מהותיים לטיפול מוצלח.

העקרונות מאחורי טיפול מוצלח

העקרונות מאחורי טיפול בבריכה הידרותרפית זהים תמיד - המים מרגיעים, ובמיוחד מים חמים. כשתינוק או ילד חולה או סובל מכאבי בטן, ניתן לטפל בו גם בהידרותרפיה ביתית הידועה כאמבטיה חמה, המעוררת את המערכת החיסונית ואת כוחות הריפוי הטבעי של הגוף. המים החמים מרגיעים את התינוק ומקלים על כאבי הבטן שלו.

גם תינוקות או ילדים בעלי צרכים מיוחדים הנובעים מבעיות התפתחותיות, מוטוריות, התנהגותיות או רגשיות, כגון אוטיזם, הפרעת קשב וריכוז, ירידה או הגברה בטווח השרירים, זקוקים לטיפול הידרותרפיה.

תרגילי ההידרותרפיה לתינוקות מבוצעים תוך שיפור התמיכה בהתפתחות התקשורתית רגשית של התינוק, ובהתפתחות הפיסית שלו, שיפור היציבה, חיזוק מערכת השרירים והשלד, הקניית הרגלי תנועה נכונה ושמירה על שיווי משקל.

יתרונות הידרותרפיה לתינוקות

טיפול זה מתאים לתינוקות וילדים בכל הגילאים, והיתרונות הברורים של השיטה כוללים:

  • שיפור סיבולת לב ריאה
  • תרגול נשימה נכונה
  • הקלת ביצוע תנועות המובילות לחיזוק שרירים
  • שיפור היציבה
  • שיפור והקניית כלים לביצוע פעולות מוטוריות
  • שיפור הריכוז והתקשורת
  • שיפור כולל של התחושה הפיסית והנפשית.

תרגילי המים מהנים וחושפים את התינוק לסביבה טיפולית מלטפת ונעימה, תוך שימוש בהתנגדות המים לשיפור התנועה, וחיזוק השלד והשרירים. התינוק נחשף לצבעים, צורות, צלילים וחוויות חדשות הקשורות לעולם המים.

השאירו פרטים וניצור קשר בהקדם:

לפני שאתם מחפשים פתרונות אחרים
ו\או שומו שמיים הולכים לניתוח
צרו קשר ונמליץ לכם
על הטיפול הכי נכון לכם

קישורים מהירים:

מרכזי הידרותרפיה נוספים:

לפני שאתם מחפשים פתרונות אחרים
ו\או שומו שמיים הולכים לניתוח
צרו קשר ונמליץ לכם על הטיפול הכי נכון לכם