חיפוש
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הידרותרפיה לפגים

תינוקות אשר נולדו טרם זמנם (לפני השבוע ה-36 להיריון) הם פגים שעלולים לסבול מבעיות שונות בהווה ובעתיד מכיוון שלא כל האיברים בגופם הספיקו להתפתח עדיין.

הבעיות יכולות להיות קשיי נשימה, רפיון שרירים, בעיות נוירולוגיות, בעיות ראיה, בעיות שמיעה ועוד בעיות רבות. הידרותרפיה לפגים הם למעשה טיפולי פיזיותרפיה במים והם עוזרים לפגים בשיפור יכולות הנשימה, בשיפור היכולות לאכול, בשיפור איכות השינה, בחיזוק השרירים וכדומה.

כיצד מתבצעת הידרותרפיה לפגים?

ככל שההיריון הוא בשלבים מוקדמים יותר כך משקלו של העובר קטן והוא פחות מוכן להתמודד בכוחות עצמו עם החיים אשר מחכים לו מחוץ לרחם. עובדה זו עלולה לגרום להאטות בקצב הלב ולבעיות נשימתיות עד לכדי הפסקות נשימה. לאחר לידתם, הפגים נמצאים בתוך אינקובטור שמאפשר מעקב צמוד אחרי הדופק ומספר הנשימות שלהם.

בחלק ממחלקות הפגים בבתי החולים בארץ ניתנים מזה שנתיים- שלוש טיפולי הידרותרפיה לפגים. בית חולים רמב"ם בחיפה היה הראשון אשר השתמש בשיטת טיפול זו במחלקת הפגים שלו.

בטיפולי הידרותרפיה לפגים מכניסים את התינוקות שנמצאים בפגיות אל תוך אמבטיות קטנות שמיועדות במיוחד לתינוקות, ובהן המטפלים עושים לפגים תרגילי פיזיותרפיה תוך ניצול התכונות הייחודיות של המים. באמצעות תרגילים אלה הפגים מבצעים תנועות ספונטניות וכך הם מחזקים את שרירי הגוף החלשים, הפגים לומדים לשמור על קשר עין למשך זמן ארוך וגם איכות האכילה שלהם משתפרת, והסיבה לכך יכולה להיות הירגעות שרירי הגוף שמאפשרת לפגים לאכול ברוגע.

טיפולי הידרותרפיה לפגים הוכיחו כי איכות השינה של הפגים השתפרה מאוד לאחר הטיפולים, איכות הנשימה השתפרה, בית החזה התייצב וגם הייתה הפחתה בכמויות הבכי. הידרותרפיה לפגים נעשית ליד ההורים ובשיתוף פעולה איתם, כך שההורים לומדים טכניקות שונות לטיפול במים כדי להמשיך ולטפל בתינוקות גם לאחר השחרור הביתה מבית החולים.

מסגרת הטיפול

טיפולי הידרותרפיה לפגים נערכים שלוש פעמים בשבוע ונמשכים עשר דקות כל פעם. המטפלים לא משתתפים בשום אביזרי ציפה, מכיוון שהמטרה היא לגרום לפגים להתאמץ במהלך הטיפול ולא לנוח. מבלי שיהיו אביזרי ציפה הפגים עשויים לפעול באופן ספונטני וכך שרירי הגוף שלהם מתחזקים.

הפגים מוכנסים אל המים החמימים והנעימים שבאמבט כאשר הם עטופים בחיתול מבד על מנת שיירגעו לאור המפגש הראשוני עם המים וגם להפיג במקצת את מתח השרירים. בהמשך המטפלים מורידים את חיתול הבד והפגים נשארים עירומים ובמגע ישיר עם המים. המטפלים מבצעים איתם תרגילי טבילה במים על הגב ועל הצד, משכיבים אותם על הבטן על מנת לעודד אותם להרים את הראש ועושים איתם תרגילים שמשפרים שיווי המשקל שלהם.

הפעילות של הפגים בתוך המים מרגיעה אותם וכאשר הם רגועים הפעילות המוחית שלהם טובה יותר. ככל שהפגים שקטים, נינוחים ורגועים כך הם יכולים לבצע את התרגילים בצורה טובה יותר ואיכותית יותר וכך הם יכולים להתמודד עם פערי ההתפתחות שישנם בגלל שנולדו מוקדם. אמנם אין עדיין מספיק מחקרים שיוכיחו שהידרותרפיה לפגים באמת עוזרת להם, אולם ההוכחות בשטח מראות שכן, וזהו למעשה המבחן האמיתי.

 

השאירו פרטים וניצור קשר בהקדם:

לפני שאתם מחפשים פתרונות אחרים
ו\או שומו שמיים הולכים לניתוח
צרו קשר ונמליץ לכם
על הטיפול הכי נכון לכם

קישורים מהירים:

מרכזי הידרותרפיה נוספים:

לפני שאתם מחפשים פתרונות אחרים
ו\או שומו שמיים הולכים לניתוח
צרו קשר ונמליץ לכם על הטיפול הכי נכון לכם