חיפוש
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הידרותרפיה לחולי אסטמה

ילדים ומבוגרים רבים סובלים במהלך חייהם ממחלת האסטמה. זוהי מחלה אלרגית  אשר מקשה על הנשימה ומתפתחת כתוצאה מגורמים שונים בסביבתנו (עישון, מתחים נפשיים, אלרגיות שונות) או שהיא עוברת בתורשה. המחלה יכולה ללוות את האדם למשך תקופה מסוימת בחייו ומנגד היא עלולה להיות חלק בלתי נפרד מהחיים למשך כל הזמן. להרחבה על שיטות הטיפול במחלה באתר asthma.org.il

מגוון רחב של פתרונות אשר מוצעים להתמודדות עם המחלה, כאשר מדובר בעיקר בילדים, כששיטת ההידרותרפיה. מדובר בשיטה נפוצה ומוכרת במים אשר מסייעת לשיפור הנשימה.

הידרותרפיה לאסטמה מפחיתה את הסימפטומים של המחלה על ידי שחייה שיקומית שמתמקדת בטיפול בגורמים שלה ומסייעת לאדם להתמודד איתה בחייו.

הטיפול במים

במהלך טיפולי הידרותרפיה לאסטמה המטופל לומד כיצד לבצע תרגילים שיעזרו לו לנשום בדרך טובה יותר ולהתמודד עם התקפים של קוצר נשימה שעלולים לגרום לו למצוקה.

אצל חולי אסטמה שמקבלים טיפולי הידרותרפיה לאסטמה ניתן להבחין כי ככל שיש התקדמות בטיפולים כך יש שיפור משמעותי בנשימה.

ילדים חולי אסטמה מתקשים מאוד להתמודד עם התקפים של קוצר נשימה, מה שעלול לגרום להם למצוקה נשימתית. מסיבה זו טיפולי הידרותרפיה לאסטמה מתאימים באופן מיוחד לילדים.

טיפולי הידרותרפיה עבור חולי אסטמה נותנים כלים כדי לייצר שליטה על מערכת הנשימה, כך שהאנשים ידעו לשלוט בנשימתם כאשר יש התקפי אסטמה גם מחוץ למים. בעזרת התרגילים במים חולי אסטמה יוכלו לפתח מיומנויות כיצד לשלוט על הנשימה וכך תופחת המצוקה הנשימתית שלהם בכל התקף.

מכיוון שקיימות סיבות שונות להופעת האסטמה פרט לגורמים התורשתיים אותם סוחב האדם, טיפולי הידרותרפיה לאסטמה מכוונים גם לצד הנפשי מכיוון שיש אנשים שנכנסים לבהלות, לחרדות ולמצוקות נפשיות בעקבות התקפי האסטמה, דבר אשר עלול להחמיר במצב וגם לגרום להתפרצות של האסטמה שוב ושוב לאורך החיים.

הנחיות לפני תחילת הטיפול

לאחר שחולה אסטמה עובר אבחון ראשוני על ידי מטפל הידרותרפי, עובר בדיקת דופק ונבחן ביכולות הגמישות והשחייה שלו הוא מתחיל את הטיפולים עצמם - תרגילי שחייה ותרגילי טיפול במים שמטרתם לאפשר נשימה סדירה מבלי להשתמש באביזרים.

הידרותרפיה לאסטמה כוללת תרגילים ושחייה אשר עוזרים באופן ישיר לריפוי הגוף ולחיזוקו, התייעלות של תפקודי הריאות, הגדלה של נפח בית החזה, שיפור הריכוז והגדלה של צריכת החמצן לגוף- הזרמה מהירה של חמצן למוח ולשרירים.

בנוסף לתרגילים במסגרת ההידרותרפיה ניתנים טיפולים מרגיעים במטרה לפתוח את דרכי הנשימה ולאפשר נשימה חלקה ונקייה יותר.

ישנם שני טיפולים מרפים ידועים שניתנים בתוך הבריכות הטיפוליות. האחד נקרא Water Dance שהוא טיפול מדיטציה והרפיית הגוף גם מתחת למים וגם מעל המים, והשני הוא טיפול פאסיבי שבו המטופל שוכב בתוך המים על גבו או על צדו (כאשר המטפל מחזיק אותו) וכך הוא מוריד את הלחץ הרגשי ופותח את דרכי הנשימה, ומאפשר לקיחת אוויר כאשר חלק מהראש נמצא בתוך המים או כשהוא מחוצה להם.

בזמן שהאדם נמצא בבריכה הטיפולית הוא מסתגל לנשימה בתוך המים באופן הדרגתי. ככל שגובה המים מגיע לחזה והמים נהיים עמוקים יותר והחזה נמצא עמוק יותר כך הריאות חייבות לעבוד חזק יותר וכך התפוקה שלהן משתפרת. כאשר הגוף נמצא במים ריאותיו עובדות 60% יותר מבחוץ.

גם באמצעות שחייה ניתן לטפל באסטמה ובהתקפים של קוצר נשימה ובאמצעותה ניתן לשפר את תפקודי הריאות. הצורות השונות של סגנונות השחייה עובדים, כל אחד באופן שונה, על שיפור יכולות הנשימה.

בסיום תרגילי השחייה האנשים נשכבים על הבטן כאשר הראש נמצא בתוך המים והם מבצעים תרגול נשימה של נשיפה במים עם מתיחת הזרועות לצדדים על ידי המדריך.

הפעולות הללו גורמות להרחבת אזור בית החזה ולהפעלת שרירי הריאות. ככל שמתרגלים את הפעולות ללא חמצן, תפקודי הריאות ויכולות הנשימה משתפרים ועל ידי כך אפשר לפתור את בעיות הנשימה לאורך כל החיים.

השאירו פרטים וניצור קשר בהקדם:

לפני שאתם מחפשים פתרונות אחרים
ו\או שומו שמיים הולכים לניתוח
צרו קשר ונמליץ לכם
על הטיפול הכי נכון לכם

קישורים מהירים:

מרכזי הידרותרפיה נוספים:

לפני שאתם מחפשים פתרונות אחרים
ו\או שומו שמיים הולכים לניתוח
צרו קשר ונמליץ לכם על הטיפול הכי נכון לכם