חיפוש
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הידרותרפיה לסובלים מאוסטיאופורוזיס

בשנים האחרונות הולכים ותופסים תאוצה טיפולים חדשים ששייכים למשפחת הטיפולים הפיזיותרפיים.

טיפולים אלה, שהינם בעלי מאפיינים מיוחדים משל עצמם, מבוצעים במים ובכך יש להם יתרונות לטיפול במגוון רחב של מחלות, הפרעות וליקויים.

בין השאר, לטיפולים כאלה, שמבוצעים בבריכות טיפוליות, יש יכולת לסייע מאוד לאנשים שסובלים ממצב של דלדול ברקמת העצם. מצב זה קרוי בשם אוסטיאופורוזיס והוא מאופיין בסיכון מוגבר להתפתחות שברים ואם לא מטפלים – המצב רק הולך ומחמיר.

לא לעולם חוסן

לעצמות שבגוף האדם כמה וכמה תפקידים חשובים.

 • ראשית, הן משמשות משען, להשגת תמיכה בגוף כולו.
 • שנית, הן מאפשרות (ביחד עם השרירים והמפרקים) את התנועה החופשית של הגוף כולו.
 • שלישית, הן משמשות מחסן טבעי שבו נשמרים מאגרי הסידן ומינרלים נוספים.
 • רביעית, הן מהוות בית חרושת לייצור כדוריות דם חיוניות.
 • חמישית, הן משמשות להגנה מפציעה.

למרות חוזקן של העצמות, ישנם מצבים שונים שבהן הן מאבדות את תכונותיהן הפיזיקליות. תופעה זו עשויה להוביל להתפתחות מחלת האוסטיאופורוזיס שמשמעותה אבדן מסת עצם ודלדול כמות הסידן שבתוכן.

מצב זה עשוי להיות בעייתי ואפילו מסוכן, לא רק בקרב אנשים מבוגרים. לכן, מומלץ מאוד לנקוט צעדים מניעתיים ושיקומיים. אם ניתן, עדיף להתחיל מוקדם ככל האפשר, כבר בשלב שבו מתגלית המחלה, ולשלב לקיחה של תוספות סידן וביצוע של פעילות גופנית.

כאן ניתן להצביע על בעיה מובנית – אנשים שסובלים מדלדול בעצמות חוששים מביצוע פעילות גופנית משמעותית. לעיתים מדובר בקשישים שמתקשים לבצע פעילות שכזאת. הפתרון שיכול להתאים כאן הוא טיפול במים, וזאת בשל תכונותיו המיוחדות.

למי זה מתאים

רבים שואלים למי, בעצם, מתאים טיפול הידרותרפיה. האם חייבים לצורך כך לדעת לשחות? האם זה מתאים רק לצעירים? ואולי הטיפול נועד דווקא למבוגרים? ובכן, טיפול במים למעשה מתאים לכולם, בכל גיל ובכל מצב בריאותי.

ידוע כיום על אפקט חיובי ומרגיע של שהות במים גם על תינוקות וגם על מבוגרים, גם על גברים וגם על נשים. הטיפול בהחלט לא מיועד רק למי שיודע לשחות וזאת מכיוון שהוא לא מבוצע תוך כדי שחיה. מהות הטיפול היא בביצוע תנועות שונות במים, לצורך חיזוק ושיקום, לעיתים תוך שימוש במצופים מיוחדים.

כל העצמות, כל המפרקים

החשיבות של הידרותרפיה עבור אנשים הסובלים מאוסטיאופורוזיס נובעת מכמה גורמים:

 • ראשית, מדובר על פעילות גופנית ובתור שכזאת, יש לה אפקט חשוב בשיקום עצם מדולדלת.
 • שנית, מכיוון שרבים מהחולים הם מבוגרים ואפילו קשישים, יש צורך בפעילות גופנית שאינה מסוכנת. הידרותרפיה בהחלט עונה להגדרה זו.
 • שלישית, באמצעות טיפול מקצועי ניתן לתת מענה מתאים לכל האזורים המועדים לפורענות. בין היתר מדובר על טיפולים הממוקדים בעמוד השדרה, בעצמות הירך, במפרקי שורש כף היד וכן הלאה.
 • רביעית, הפעילות נעשית באווירה רגועה, בסביבה בטוחה ונעימה.
 • חמישית, הטיפולים מוכרים על ידי קופות החולים.
 • שישית, הטיפולים נבדקו מבחינה מדעית ונמצאו יעילים.

לבד או בקבוצה

לפני סיום נזכיר שאת טיפולי ההידרותרפיה מעניקים על פי רוב מטפלים מוסמכים. המטפלים הללו יודעים לספק את המענה המתאים לכל מצב רפואי ולכל גיל. בנוסף לחשיבות של המטפל, ישנה חשיבות גם למסגרת שבו מבוצע הטיפול.

בהקשר זה כדאי לדעת שטיפולים מוצעים במסגרת אישית או במסגרת קבוצתית. לרוב, את השלב הראשון של הטיפולים מומלץ לקבל באופן פרטני. דבר זה נחוץ כדי לאבחן את יכולתו של המטופל לבצע תרגילים שונים ולספק לו הנחיות לגבי כללי זהירות, מותר ואסור, תרגילי חימום ועוד. לאחר מכן, ישנם מטופלים שמעדיפים להמשיך בטיפול הפרטני בעוד שארים יעדיפו טיפול בקבוצה. עבורם, האפקט של ה"ביחד" נותן ערך מוסף, אנרגיה ואפילו הנאה מהפעילות החברתית.

השאירו פרטים וניצור קשר בהקדם:

לפני שאתם מחפשים פתרונות אחרים
ו\או שומו שמיים הולכים לניתוח
צרו קשר ונמליץ לכם
על הטיפול הכי נכון לכם

קישורים מהירים:

מרכזי הידרותרפיה נוספים:

לפני שאתם מחפשים פתרונות אחרים
ו\או שומו שמיים הולכים לניתוח
צרו קשר ונמליץ לכם על הטיפול הכי נכון לכם